porady inspiracje

Każdy, kto podjął się próby aranżacji wnętrza swojego domu wie, że dobrze dobrane rośliny nie tylko stanowią ciekawy i barwny element wystroju, ale również wpływają pozytywnie na nasze samopoczucie. Podobnie jak w innych dziedzinach designu, trendy w roślinności również ulegają zmianie. Przykładem mogą być storczyki, które po wielu latach dominacji na domowych parapetach, powoli ustępują miejsca innym gatunkom. I jak to zwykle z modą bywa, powracają do łask rośliny, bez których nikt nie wyobrażał sobie wnętrza jeszcze 30 czy 40 lat temu.

Jak w obecnych zabieganych czasach dobrać kwiaty do mieszkania lub domu tak, by jednocześnie osiągnąć zamierzony efekt i przy okazji nie martwić się za dużo o ich pielęgnację?

Oto 5 najbardziej popularnych gatunków roślin domowych, które obecnie cieszą się największym zainteresowaniem:

Monstery

święcą swój wielki powrót na salony. I wcale nas to nie dziwi. Charakterystyczne duże liście z otworami przyciągają uwagę i stanowią piękną ozdobę każdego wnętrza. Dodatkowo wcale nie jest konieczne posiadanie dużej przestrzeni, można wybrać gatunek o mniejszych liściach. Cechą, która najbardziej przemawia na jej korzyść jest jej prostota w uprawie. Monstery najlepiej rosną w umiarkowanym oświetleniu, w temperaturze od 18 do 25 stopni Celsjusza, wymagają regularnego, lecz nie nadmiernego podlewania. Najlepsze podłoże do monstery posiada lekko kwaśne pH, jest dobrze przepuszczalne i bogate w składniki odżywcze.

Polecamy:
Podłoże do monstery z seramis >>

Fikus

to kolejny gatunek, który kojarzy się z czasami PRLu, wówczas bardzo popularny w mieszkaniach i domach był fikus benjamina. Te rośliny, podobnie jak monstery, nie przysparzają trudności w uprawie, rosną najlepiej w miejscach dobrze, ale nie bezpośrednio nasłonecznionych, wymagają regularnego podlewania i nawożenia, nie lubią przeciągów.

Draceny

Posiadacze większych przestrzeni z pewnością zwrócą swoją uwagę na draceny. Wśród mnogości jej odmian każdy znajdzie gatunek, który będzie mu odpowiadał. Dodatkowo jest to roślina o niezbyt wysokich wymaganiach, a której wygląd pozwala wprowadzić do wnętrza akcent egzotyki. Najlepszym podłożem dla dracen będzie to, które jest im dedykowane, lub specjalistyczne do palm. Wybierając takie, mamy pewność, że ma ono odpowiednią przepuszczalność i pH. Draceny lubią ekspozycję w miarę słoneczną, z rozproszonym, nie bezpośrednim światłem.

Polecamy:
Podłoże palmy juki z seramis >>
Nawóz palmy juki>>

Skrzydłokwiat

to prawdziwy hit ostatnich lat. Jego popularność nie powinna dziwić, gdy połączy się piękny, egzotyczny wygląd z właściwościami oczyszczającymi powietrze i dodatkowo nieskomplikowanymi wymaganiami. Roślina ta bardzo dobrze radzi sobie w ciemniejszych miejscach i potrzebuje wilgotnego otoczenia, więc warto ją od czasu do czasu spryskać mgiełką do kwiatów, która nawilży i jednocześnie odżywi.

Polecamy:
Mgiełka do kwiatów domowych >>

Kaktusy i sukulenty

Jeśli jesteś posiadaczem słonecznego mieszkania, to kaktusy i sukulenty będą się tam czuły najlepiej. To idealne rośliny dla zapominalskich i podróżników. Jednak aby czuły się dobrze trzeba jednocześnie pamiętać o odpowiednim, lekkim i przepuszczalnym podłożu, jak również o tym, że w okresie jesienno- zimowym warto przenieść je w chłodniejsze miejsce.

Polecamy:
Podłoże do kaktusów i sukulentów z seramis >>
Nawóz do kaktusów >>